Der er ingen problemer med mælkekvaliteten hos køer, der kælver med større intervaller. Tværtimod tyder undersøgelser på, at denne produktionsstrategi giver mælk, der er bedre egnet til osteproduktion.
En dansk malkeko får i gennemsnit en kalv om året. Men meget tyder på, at færre kælvninger og en længere malkeperiode har flere fordele. At forlænge laktationen med op til seks måneder kan potentielt både reducere miljø- og klimabelastningen fra kvægbedriften, men også forbedre produktiviteten og dyrevelfærden.
Nu viser forskningen tilmed, at mælkekvaliteten ikke påvirkes i negativ retning – modsat hvad man ellers har frygtet.
Som led i forskningsprojektet REPROLAC er Nina Aagaard Poulsen fra Institut for Fødevarer på Aarhus Universitet og en række kolleger gået sammen med repræsentanter fra erhvervet om netop at belyse alle aspekter af produktionsmetoden – heriblandt påvirkningen af mælkekvaliteten.